SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.

Välkommen till Badgers Flaggfotboll!
Flaggfotboll är en fartfylld, taktisk och kontaktfri variant av amerikansk fotboll. Flaggfotbollen är en snabb, rolig sport med hög intensitet där en blandning av atletisk förmåga, teknik och strategi blandas i laget, tillsammans med styrka och uthållighet. En sport där alla i laget behövs; lång som kort, stor som liten, snabb som långsam, stark som uthållig, kille som tjej! Det är en av världens just nu snabbast växande sporter och dessutom en helt ny sport till OS-2028.
Kalmar Södra Badgers är ett nybörjar- och amatörlag, som spelar för att det är kul, och kommer att delta i utvecklingsserien, tillsammans med lag från södra Sverige.
Flaggfotboll är adrenalinfylld, annorlunda och fantastiska idrotter som vänder sig till alla som är lite äventyrslystna.
Göteborgsposten uppmärksammar Pumpkin Bowl
2024-11-05 10:08
Bild: Michael Erichsen/GP

"– Det är mest snack om det här med svansjagandet (att ta flaggan från motståndaren). Det gör många sig lustiga över. Sånt höll man på när man var åtta år gammal, är det vanligt att man får höra. Men flaggfotboll är mycket mer komplext än så. Så när någon säger sådär säger jag bara att vi är en av världens snabbast växande sporter, vilket är rätt så skönt att kunna svara."

(Mattias Hejdesten om helgens Pumpkin Bowl)

 

Läs hela artikeln genom att klicka här.

 

Kommande aktiviteter
Nyheter från föreningen
Kalmar Södra Idrottsförening, 18/03 15:20 
Kalmar Södra Idrottsförening, 08/01 20:09 
Kalmar Södra Idrottsförening, 07/02 20:22 
Kalmar Södra Idrottsförening, 11/01 11:04 
Kalmar Södra Idrottsförening, 08/01 18:19